تاریخچه گلدن گلوب یا گوی طلایی

تاریخچه:

یک گروه هشت نفره از روزنامه نگاران خارجی مقیم لس آنجلس انجمنی را تاسیس کردند که بعدها به نام انجمن مطبوعات خارجی هالیوود ( HFPA ) شهرت یافت. بعدها این انجمن تصمیم گرفت مراسم ویژه ای را تاسیس کند که به واسطه ی درآمد های ناشی از آن بتواند در مصارف خیریه سرمایه گذاری و همچنین با این کار کمکی به صنعت سینمای هالیوود کرده باشد. درسال 1944 اولین مراسم گلدن گلوب در استودیوی قرن بیستم (  Fox) برگزار و جوایز در شش رشته به برندگان اعطا شد. پس از آن این مراسم در مکان های مختلف مانند:

 Beverly Hills Hotel , Hollywood Knickerbocker Club,Hollywood Roosevelt Hotel

برگزار شده است. در اوایل دهه ی پنجاه HFPA بر آن شد تا برای بالا بردن اهمیت این مراسم و دادن جلوه ای بین المللی به آن و همچنین برای جمع آوری منفعت های مالی بیش تر جایزه ویژه ای را برپا کند که در سال 1952 این جایزه به Cecil B. DeMille که بیش از 80 اثر را کارگردانی کرده است، داده شد و بدین دلیل پس از آن اسم رسمی این جایزه «سیسل بی دمیل» نام گرفت اما در حال حاظر این جایزه بنام «یک عمر فعالیت هنری» به برگزیدگان اعطا میشود.

 

پخش تلوزیونی:

پخش تلویزیونی این مراسم از سال 1958 آغاز شد اما تا سال 1963 به دلیل کمبود های زیاد تنها به صورت محلی در لس آنجلس پخش شد و از آن پس توسط شبکه های مختلف در سرتاسر جهان پوشش داده میشود.

 

زمان برگذاری:

زمان مراسم جوایز گلدن گلوب به شکل سنتی همواره اواخر ماه ژانویه بوده است اما از زمانی که مراسم اسکار از ماه مارس (اسفند) به فوریه (بهمن) تغییر کرده است، تاریخ برگزاری گلدن گلوب به اوایل ژانویه تغییر کرده و از سال 2004 تاکنون در 11 ژانویه برگزار می‌شود و نامزدهای مراسم اسکار 12 ژانویه یعنی یک روز پس از اعلام برندگان گلدن گلوب اعلام می شوند.

 

نکات حاشیه ای:

_ بیشترین فیلم های برنده های گلدن گلوب «دکتر ژیواگو» در سال 1966 ، «داستان عشق» 1971 ، «پدر خوانده» در سال 1973 ، «پرواز بر آشیانه فاخته» در سال 1976 و «یک ستاره خلق شد» در سال 1977 هستند. «دکتر ژیواگو»، «پرواز بر آشیانه فاخته» و «یک ستاره خلق شد» در پنج رشته نامزد دریافت جایزه بودند که هر پنج جایزه را بردند.

_ رکورد بیشترین نامزدی در بخش فردی در اختیار جک لمن با 22 بار و مریل استریپ با 19 بار نامزدی است. جک نیکلسون هم با بدست آوردن 6 گلدن گلوب رکورد دار است.

_ رزالیند راسل پنج بار برنده ی جایزه گلدن گلوب شد ولی هرگز اسکاری را نبرد.

_ ریکی شرودر رکورد دار جوانترین برنده گلدن گلوب با نه سال سن در سال 1980 به خاطر بازی در فیلم «The Champ» است.

_ رکورد مسن ترین برنده ی گلدن گلوب هم در اختیار جسیکا تندی با هشتاد سال سن در سال 1990 به خاطر بازی در فیلم «Driving Miss Daisy» می باشد.

_ مارلون براندو در سال 1973 جایزه ی خود را به عنوان بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم «پدرخوانده» به خاطر اعتراض به سیاست های نژادپرستانه و امپریالیسمی دولت آمریکا نپذیرفت. او همچنین در همان سال جایزه اسکارش را نیز رد کرد.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید